יום חמישי, 15 בינואר 2015

נעים להכיר

נעים להכיר .. קוראים לי איריס גלבוע, ואני מטפלת ומלווה תהליכי מעבר ושינוי בחיים , חוקרת מפתחת ומלמדת בגישת ה"התמקדות" בשילוב תנועה.
איך הגעתי לזה?
אני חושבת שמה שהכי השפיע על הגדילה והבחירות שלי הוא הרגישות הגבוהה שלי. מה שהציף  או הוחנק אצלי כילדה שהתביישה שהיא בוכה "מכל שטות", ולא הבינה למה אנשים לא אומרים את כל מה שהיא מזהה שקורה, הפך לדרך חיים יצירתית שלשמחתי מצמיחה וממלאת אותי. היכולת לחוות תחושות בגוף ופעמים רבות גם להקשיב לזה הייתה קיימת אצלי באופן טבעי. לפני 20 שנה נחשפתי והתחברתי לצד הרוחני והאנרגטי של החיים. זו הייתה עבורי סוג של "הזכרות". משמעותית וחזקה. יחד עם זה המקום שדרכו אני לומדת ומלמדת לפגוש את העולם הוא החיבור לעצמנו, לגוף, לרגש, לתחושות. לתקשורת והחוויה האנושית. ולא סתם, זה חלק מהמתנה שלי וגם ממסע הגילוי האישי שלי.
כמעט תמיד עסקתי במה שקשור בטיפול, הדרכה, הנחיה.. למדתי לא מעט בתחום הגוף-נפש : שיטת אלבאום, פרחי באך, תטא הילינג, הנחיה של 12 הצעדים (דרך לטיפול רוחני ופרקטי בהתמכרויות) וכמובן התמקדות.  במשך 9 שנים מדהימות ומגדלות עבדתי בתוך צוות רב מקצועי ב"כפר-איזון", הובלתי את הנישה של טיפול דרך הגוף – פרטני וקבוצתי - בצעירים שחוו משבר רגשי או רוחני (בעקבות או בשילוב שימוש בסמי הזיות) ומזה 15 שנה אני מטפלת בעיקר במבוגרים בקליניקה פרטית ומלווה תהליכי מעבר ושינוי.
מאז שהכרתי את ההתמקדות היא הפכה לכלי ולגישה העיקרית שאני עובדת דרכו.
תהליכי התמקדות עובדים עת תחושות מורגשות בגוף (בשונה ממה שזה יכול להישמע – ההתמקדות היא קודם כל פנימה, לתוכנו) ועוזרים לנו להיות בקשר עם ידע חדש שגלום בנו לגבי כל תחום בחיים, או פשוט לגבי מה שקורה עכשיו . התהליך מספק דרך עדינה ועמוקה, פשוטה ומרתקת ליצור קשר עם המידע הפנימי שמתבטא בתחושות הגוף ולתרגם אותו למילים . יחד עם זה פעמים רבות מגיעות תובנות, מתחולל שינוי בהרגשה, זוית הראיה מתרחבת ומשתנה, אנחנו משתנים וחווים את זה.
כשהכרתי את ההתמקדות הרגשתי שמצאתי מקום בשבילי בעולם. למרות, ואולי בגלל, שכבר חוויתי חלקים ממנה בחיי האישיים והמקצועיים עוד לפני שלמדתי על התמקדות.
הגישה והשיטה של ההתמקדות אפשרה לי לתת מילים לתחושות בגוף, שהן הדרך שלי לחוות את העולם, ולימדה אותי דרך לדבר את עצמי ולהרגיש סופסופ שזה מדויק ומבטא את מה שיש בפנים. עם הזמן נוצרה בתוכי אווירה פנימית חדשה – מקבלת, סקרנית, מתבוננת, אוהבת. ומקום רחב יותר לאינטימיות וחיבור לרצונות וחלומות רדומים. כאלה ששכחתי או ויתרתי עליהם.
אז השנה היא 2010.. אני אמא לארבעה, ומטפלת, ואישה, ו ואחרי הרבה שנים בהן חשתי סיפוק בחיי גם השינוי אצלי התבשל והגיע מתוך ויחד עם כל התהליכים האלה, והזמן.. ..  אחרי שילדתי את בני הרביעי, עזבתי את העבודה בכפר איזון, עברתי בית ומקום מגורים, ובעצם פיניתי מקום. לא ידעתי עוד בדיוק למה, חשבתי – בית ילדים וקליניקה. אבל צרכים וחלומות ישנים של עצמי  הגיעו דרך תחושות הגוף. והקשבתי וחקרתי עם הרבה פחד וזהירות וגם אומץ והעזה ,כי לא הייתה לי ברירה.. . זה היה השלב בו התחלתי לזוז הרבה תוך כדי הליכי ההתמקדות שלי, לנוע, לפעמים לרקוד, לחזור ולכתוב, להקשיב למה שהגיע מתוכי... וכך התחלתי לחקור את האפשרויות שצומחות מתוך השילוב של תנועה והתמקדות ככלי , ובכלל את המקום של שינוי בחיים, דרך הרבה אמונות ודפוסים עמוקים שעוד היו חלק ממני . זו הייתה תקופה מאד חזקה, מלאה כאב, תסכול, השראה, תשוקה, רעיונות... חלק ממנה שיתפתי בבלוג בסלונה . והובלתי שינויים גדולים בחיי בכל המישורים.
והיה לי ברור שהשילוב בין התמקדות ותנועה חזק ומניע. התחלתי ללמד קורסים להתמקדות בהם משולבת תנועה, וסדנאות בנושאים שונים, ולחקור ולפתח את השילוב הזה שאיך שאני רואה אותו מביא – ותומך – בתקופות מעבר ומשבר, בשינוי פנימי עמוק, בדיוק הדרך האישית . וזה קורה באופן מאד מוחשי ומאד קסום כאחד.
לקורסים שלי מגיעות וגם מגיעים אחוז גבוה של מטפלים דרך הגוף. בתנועה, במגע, גרינברג, וגם פסיכתרפיטיות , אנשים שעובדים עם עצמם ועם אנשים אחרים– וגם אם לא עבדו לפני, זה איכשהו קורה להם אחרי או תוך כדי הקורס... משהו מדייק את עצמו, או משהו חדש נולד. ההתמקדות משתלבת נפלא עם כל דרך של טיפול, הנחיה, יצירה. אני מרגישה שזה כמו להוסיף מלח לאוכל.. וזה הטעם שהייתי רוצה לראות ממנו יותר בעולם. ביחסים בינינו לבין עצמנו , לבין אנשים אחרים, והסביבה.
כמטפלת ומלווה תהליכים (שזו הגדרה שאני יותר מתחברת אליה היום), העבודה עם ההתמקדות מהווה חיזוק לנטייה שלי להתבונן באופן רענן אל מי שיושב מולי, לא מתוך ראייה של  "פתולוגיה" אלא של מצב בכאן ועכשיו. וכלי עדין ועמוק שמגשר בין ה"תת מודע" למודע ומגיע מהאדם עצמו, בדרך, בקצב ובשפה המדויקים שלו.
בקליניקה אני שמה לב שיש לי יותר גברים מנשים בשנה האחרונה, וזה משמח אותי שגם הצד הזה נפתח עוד. אני יודעת מה בתהליכים שלי מה מאפשר לזה לקרות, אבל זה כבר יהיה ארוך.. ;)
אם הגעתם עד כאן זה מאד מרגש אותי. תודה שהקשבתן~ם והייתן~ם. אפשר לקרוא עוד ואפילו קצת לראות ולשמוע בעמוד הפייסבוק שלי  https://www.facebook.com/irisgilboa.hitmakdut


ובאתר של התמקדות בתנועה  http://www.focusingmove.co.il/ׁ(הפוסט עלה לראשונה בקבוצת "קהילת המטפלים" בפייסבוק, 8.1.15)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה